39. Islamofobia, nowy antysemityzm, postsyjonizm: dr hab. Monika Bobako, prof. UAM
W tym odcinku gościnią jest dr hab. Monika Bobako, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Rozmawiamy o tym, dlaczego wydarzenia w Palestynie/Izraelu powodują wzrost ksenofobii, antysemityzmu i islamofobii w Europie.
🔹 Czy antysemityzm i islamofobia są ze sobą w jakiś sposób sprzeczne, czy to dwie strony tej samej monety?
🔹 Jakie wizje Europy stoją za emocjonalnymi reakcjami na wydarzenia w Palestynie, a szczególnie narracjami antysemickimi i antyarabskimi w związku z tym, co się dzieje?
🔹 Czym jest "nowy antysemityzm", jakie formy przyjmuje i dlaczego jest to istotne w dzisiejszej Europie?
🔹 Czym jest post-syjonizm i jaki może mieć wpływ na zmianę spojrzenia na antysemityzm i sprawę Palestyńską?
Rozmowa bazuje na artykule prof. Bobako “Węzeł palestyński. ‘Nowy antysemityzm’, islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę” Praktyka Teoretyczna, 26(4), 2017.
Ten odcinek powstał w ramach projektu Empathy: Let’s Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland, finansowanego przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie należą wyłącznie do autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani Komisja nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Podcast Reorient możesz wspierać dobrowolnymi wpłatami na Patronite: www.patronite.pl/reorient
-
Edycja dźwięku: www.tostanki.pl
dr hab. Monika Bobako — profesorka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmująca się filozofią, antropologią polityczną i studiami kulturowymi, znana przede wszystkim ze swoich książek “Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania” oraz “Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.
Muzyka w intro i outro: Stock Media provided by jnihiser1 / Pond5.
Zdj. na okładce: Jr Korpa via Unsplash