40. “Polska dla Polaków!” – przestępczość z nienawiści: Anna Juzaszek, dr Ewa Górska
Ta rozmowa poświęcona jest przestępczości z nienawiści w Polsce, szczególnie tej skierowanej wobec osób wyznających islam. Anna Juzaszek i dr Ewa Górska rozmawiają o wynikach swoich badań, które prowadziły w polskich sądach, analizując akta w sądach karnych. W rozmowie poruszane są wątki takie jak:
🔹 Czym są przestępstwa z nienawiści, zwane inaczej przestępstwami motywowanymi nienawiścią lub uprzedzeniami?
🔹 Jakie grupy są atakowane w Polsce z powodu uprzedzeń wobec nich?
🔹 Czy przestępstwa z nienawiści popełniają jakieś konkretne osoby, członkowie jakichś skrajnych ugrupowań?
🔹 Jaka jest charakterystyka przestępstw z nienawiści, jaką rolę odgrywa np. alkohol?
🔹 Czy za hejterskie komentarze w internecie można zostać skazanym w sądzie karnym?
🔹 Jakie elementy są charakterystyczne dla przestępstw antymuzułmańskich?
Rozmawiamy przede wszystkim o przestępstwach opisanych w trzech artykułach kodeksu karnego:
Art. 119. [Dyskryminacja]
§ 1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 256. [Propagowanie nazizmu, komunizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego]
§ 1. Kto publicznie propaguje nazistowski, komunistyczny, faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 257. [Napaść z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej]
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wyniki badań dotyczących przestępstw z nienawiści wobec muzułmanów znajdziecie w książce “Islam w polskim sądzie” (Oficyna Wydawnicza SGH, 2023), która ujrzy światło dzienne na początku stycznia 2023 r!
Ten odcinek powstał w ramach projektu Empathy: Let’s Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland, finansowanego przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie należą wyłącznie do autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani Komisja nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Podcast Reorient możesz wspierać dobrowolnymi wpłatami na Patronite: www.patronite.pl/reorient
-
Edycja dźwięku: www.tostanki.pl
Anna Juzaszek – doktorantka socjologii prawa w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego na interdyscyplinarnym programie „Society of the future”. Magistra prawa i socjologii oraz licencjatka kulturoznawstwa. Kierowniczka grantu Preludium 19 „Zakaz zawierania małżeństw wyłącznie religijnych z perspektywy praw człowieka w Europie”. Autorka wielu artykułów z zakresu relacji prawa i kultury. Naukowo zajmuje się empirycznymi badaniami nad prawem, mniejszością muzułmańską w Indiach oraz prawami człowieka, w szczególności prawem do małżeństwa oraz prawem do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
dr Ewa Górska – doktorka nauk prawnych i absolwentka kulturoznawstwa bliskowschodniego. Pracuje jako adiunktka w Future Law Lab i w Zakładzie Socjologii Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukowo zajmuje się współczesnym prawem muzułmańskim, sytuacją prawną w Palestynie oraz orientalizmem, a ostatnio prowadzi badania nad islamofobią w polskim prawie. Współpracuje z organizacjami społecznymi w Polsce i zagranicą i zajmuje się popularyzowaniem nauki, m.in. prowadzi podcasty „Reorient” oraz „Prawo Przyszłości”.
Muzyka w intro i outro: Stock Media provided by jnihiser1 / Pond5.
Zdj. na okładce: Vidar Nordil-Mathisen via Unsplash